Staņislavs Viļums

IMG_0735 (Custom)Dzimis 1968. gadā Rēzeknes rajona Jaunstrūžānu ciematā. Mācījies Rēzeknes 14. arodskolā un iegūst mākslas keramikas izgatavotāja diplomu. 1990. kļūst par vienu no LKF (Latvijas Kultūras Fonds) kopas „Pūdnīku skūla” dibinātājiem. No dibināšanas brīža aktīvi piedalās visās kopas „Pūdnīku skūla” aktivitātēs un podniecības amata popularizēšanā. Staņislavs ir TLMS (Tautas Lietišķās mākslas studija) „Rēzeknes apriņķa pūdnīki” dalībnieks. 2000. ieguvis TDM (Tautas daiļamata meistars) nosaukumu.

No 1990. gada strādā reducētās jeb svēpētās keramikas tehnoloģijā. Savus darbus veido uz kājminamās podnieka ripas. Trauku apdedzināšanu veic malkas ceplī, darbības procesā neizmanto industriālas metodes un tehnoloģijas. Māla darbu veidošana ir 100% roku darbs, tādēļ katru darbu var uzskatīt par unikālu un neatkārtojamu.

Savus darbus eksponējis izstādēs Latvijā, Igaunijā, Lietuvā, Norvēģijā, Polijā, Krievijā, Baltkrievijā, Vācijā, Čehijā. Meistara veidotie māla darbi ir sastopami privātkolekcijās Eiropā, Amerikā, Āzijā un Austrālijā.